آذرتاش

آذرتاش - درب و پنجره

مهندسی ساختمان و معماری

  • 5966 41 98+
  • اینستاگرام
علت بخار زدن شیشه دوجداره

علت بخار زدن شیشه دوجداره

به گزارش روابط عمومی تولیدی بازرگانی آذرتاش، هوا که سرد می شود، به سختی می توان از پشت بخار شیشه ها منظره بیرون را دید. همه پنجره های ساده با شیشه های تک جداره در معرض بخار زدن قرار دارند. بخار روی شیشه اصلا موضوع عجیبی نیست. اما بخار زدن شیشه دوجداره اصلا عادی نیست. پنجره دوجداره از دو لایه شیشه ای مجزا تشکیل شده که در حالت عادی نباید بخار بزند. علت بخار زدن شیشه دوجداره چیست؟

علت بخار زدن شیشه دوجداره

ساختار شیشه های پنجره دوجداره

پنجره دوجداره از دو لایه شیشه به هم چسبیده و مهروموم شده تشکیل شده است که بین این دو شیشه، یک فاصله وجود دارد . عایق حرارتی بدلیل وجود این فاصله ایجاد می شود. در واقع هوایی که داخل پنجره دو جداره به دام افتاده (یا گازی که داخل پنجره وجود دارد، بسته به نوع پنجره ای که سفارش داده اید معمولا گاز آرگون استفاده می شود ) یک مانع ایجاد می کند و اجازه ورود و خروج هوای گرم و یا سرد را نمی دهد.

بخار آب به سه شکل بر روی شیشه قرار می گیرد که در زیر هر یک را توضیح می دهیم:

حالت اول: تشکیل بخار اب روی جداره بیرونی شیشه

وجود بخار در جداره بیرونی شیشه نشان دهنده بالاتر بودن دمای داخلی خانه نسبت به خارج آن است و پنجره ها به خوبی عمل می کنند. (عدم وجود بخار دلیل بر کارکرد غیر صحیح پنجره نیست).

حالت دوم: تشکیل بخار روی سطح شیشه داخلی

عوامل زیادی در تشکیل بخار در جداره داخلی شیشه دوجداره تاثیر دارند. از جمله این عوامل فقدان تهویه مناسب، اختلاف زیاد دمای داخل ساختمان با جداره داخلی شیشه، افزایش درصد رطوبت هوا و همچنین عدم کارکرد صحیح شیشه دوجداره را می توان بیان کرد. بطور معمول این بخار بر روی شیشه های تک جداره تشکیل می گردد که دمای هوای بیرون بر دمای شیشه غالب است.

حالت سوم: بخار بین دو شیشه دوجداره

شکستگی شیشه، ایراد فنی دستگاه CNC دوجداره، کیفیت ضعیف شیشه دوجداره و عدم وجود ماده خشک کن در داخل اسپیسر از جمله دلایل بروز بخار بین دو شیشه در پنجره دوجداره می باشد. همچنین عدم وجود راه آب باران (تخلیه آب از پروفیل) در داخل پروفیل نیز موجب جمع شدن آب زیر شیشه و با گذشت زمان (از بین رفتن چسب و نفوذ آب) بخارزدگی داخل این نوع شیشه ها خواهد شد.

از بین بردن بخار پنجره دو جداره

پیدا کردن علت بخار روی شیشه دوجداره بسیار مهم است. در حالت معمول نباید شاهد بخار زدن شیشه دوجداره باشیم. گاهی مقدار زیادی آب در پای پنجره ها جمع می شود که ناشی از همین بخار است. به خصوص وقتی بین دو جدار شیشه ها بخار آب دیده می شود، حتما نیاز به بررسی دارد. در این حالت لازم است تا پنجره از چارچوب خارج شود تا بتوان علت را پیدا کرد. اگر پنجره دوجداره عملکرد خوبی نداشته باشد لازم است تا شیشه ها را تعویض کنید.اگر عایق بندی آسیب دیده باشد، پنجره قابل تعمیر است ولی در مواردی همچون وجود ترک در شیشه، حتما باید شیشه ها تعویض شوند. در واقع بهترین راه از بین بردن بخار داخل این شیشه ها ( بین دو شیشه) تعویض کامل آن است.

شیشه دوجداره را از چارچوب خارج کنید و قسمت انتهایی آن را برای خروج بخار سوراخ کنید. با استفاده از این سوراخ، با تابش نور خورشید بخار آب از این شیشه ها خارج می گردد. پس از پاک شدن بخار(چند ساعت تا چند روز) می توانید سوراخ های ایجاد شده را با استفاده از چسب بپوشانید. در هنگام سوراخ کاری اسپیسر شیشه به دو نکته توجه کنید:

بهتر است سوراخ در محل تزریق گاز انجام شود.

هنگام سوراخ کاری از ورود مواد زائد و براده به داخل شیشه دوجداره جلوگیری کنید.

همچنین اگر بخارزدگی در شیشه های سرویس بهداشتی، انباری و یا حمام اتفاق افتاد می توانید از برچسب مات کن شیشه برای پوشاندن آن استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *