آذرتاش

آذرتاش - درب و پنجره

مهندسی ساختمان و معماری

  • 5966 41 98+
  • اینستاگرام
نقش تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک

نقش تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک

به گزارش روابط عمومی تولیدی بازرگانی آذرتاش، چند سالی است که پنجره آلومینیوم های دوجداره ترمال بریک تحولی را در این صنعت به وجود آورده و با عایق سازی پروفیل های آلومینیوم بر مزایای درب و پنجره های آلومینیومی بیش از پیش افزوده اند. یکی از اجزای بسیار مهم این پروفیل ها تیغه عایقی است که ،به نام تیغه پلی آمید شناخته می شود، از مقطع طولی این پروفیل ها عبور می کند. در این مقاله به نقش تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک می پردازیم.

روشن است که کیفیت این تیغه در کیفیت کلی پنجره آلومینیوم های ترمال بریک تاثیر بسیاری دارد. اما این تیغه از چه ماده ای باید ساخته شده باشد؟آلومینیوم علاوه بر تمام مزایایی که دارد ضریب انتقال حرارتی بالایی دارد که این عامل باعث هدر رفتن انرژی در درب و پنجره های آلومینیوم می شود. آلومینیوم جزو فلزات رسانا می باشد و یکی از پارامترهای مورد ارزیابی در فلزات ضریب انتقال حرارت است که با لاندا نشان داده می شود و واحد آن وات بر متر مربع درجه کلوین می باشد.

ضریب حرارت برای آلیاژ ۶۰۶۳ آلومینیوم برابر با ۲۰۳(w/mk) می باشد. از این رو، در درب و پنجره های آلومینیوم نرمال انتقال انرژی از فریم پنجره ها بسیار زیاد است. در نتیجه لازم است عاوه بر استفاده از شیشه های دو جداره از فریم های دو جداره آلومینیوم استفاده شود.

برای دو جداره کردن درب و پنجره های آلومینیوم از تیغه های پلی آمید استفاده می شود، به این درب و پنجره ها به اصطاح پنجره آلومینیوم دوجداره ترمال بریک گفته می شود. در این سیستم جداره بیرونی پنجره به وسیله تیلغه پلی آمید از جداره داخلی پنجره جدا می شود. این تیغه ها با استفاده از ماشین آلات مخصوص به هر یک از جداره های درونی و بیرونی دوخته شده و یک ساختار یک پارچه در پروفیل ایجاد می کنند.

پروفیل های آلومینیوم ترمال بریک در زمستان از اتلاف حرارت و در تابستان از اتلاف برودت تا حد زیادی جلوگیری می کنند و در نتیجه باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه تاسیسات زیرساختی اولیه شده و به میزان قابل توجهی مانع از آلودگی صوتی می شوند. همچنین امکان اجرای پنجره های دو رنگ را می دهد و این امکان را مهیا می سازد تا دو لایه بیرونی و داخلی از تنوع رنگ های متنوعی برخوردار شوند.

نقش تیغه پلی آمید در پروفیل های ترمال بریک

اهمیت تیغه پلی آمید

این تیغه ها یک گزینه بسیار مناسب برای دو جداره کردن پروفیل های آلومینیومی می باشند. پلی آمید خواص مکانیکی خود را در حرارت های بالا، در برابر مواد شیمیایی، آب و اشعه UV حفظ می کند و همچنین قابل بازیافت بوده و جز مواد دوستدار محیط زیست می باشد. تیغه های پلی آمید ۶.۶ با ۲۵% فایبرگلاس که ضریب انتقال حرارت آن برابر با ۰.۳ W/M*K می باشد. همچنین اتلاف انرژی از طریق بدنه پنجره آلومینیوم دوجداره را تا حد زیادی کاهش می دهد. تیغه های پلی آمید درجه حرارت ۲۵۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند و محدودیتی از نظر دفرمه شدن طی اجرای عملیات رنگ های کوره ای را ندارد. در پروفیل هایی که با تیغه پلی آمید ترمال بریک شده اند دو عامل حائز اهمیت فراوان است. این دو عامل عبارتند از :

۱.دوخت صحیح و کامل تیغه پلی آمید: درصورتی که دوخت کامل نباشد تیغه پلی آمید شل شده و ممکن است از برخی نقاط اتصال تیغه پلی آمید با آلومینیوم قطع شود. از این رو، برای تست و حصول اطمینان از دوخت صحیح تیغه پلی آمید از استاندارد EN14024 استفاده شود.

۲.مقاومت مکانیکی بازشوها: یکی دیگر از مواردی که در پلی آمیدهای دوخت شده بسیار مهم است، مقاومت مکانیکی لنگه در برابر باز و بسته شدن می باشد که براساس استاندارد EN13126 سنجیده می شود

خطرات استفاده از تیغه های PVC به جای پلی آمید

تیغه های PVC قیمت بسیار ارزان تری نسبت به تیغه پلی آمید دارند و از لحاظ ظاهری هم به این نوع تیغه شباهت دارند. اما این سیستم تیغه ها دو مشکل عمده دارند، اولا اینکه این تیغه ها بیش از ۱۸۰ درجه درجه سانتیگراد را نمی توانند تحمل کنند. این امر امکان انتقال این سیستم را به کوره ها میسر نمی سازد، چراکه به احتمال زیاد در کوره آب خواهند شد. مشکل دوم این تیغه ها دفرمه شدن یا ترک برداشتن این تیغه ها با نوسانات حرارتی است. با توجه به این که دمای بین داخل و خارج خانه دارای نوسان می باشد (در شرایط کویری این نوسان حتی در طول یک روز هم بسیار بالاست)، این تیغه ها به احتمال زیاد دفرمه یا ترک برخواهند داشت و احتمال از بین رفتن اتصال و جدا شدن مقاطع پروفیل از یکدیگر وجود دارد. با توجه به اینکه وزن بازشو و شیشه به ازای هر متر مربع بیش از ۳۰ کیلو در هر متر مربع می باشد، بدیهی است در صورت افتادن بازشو، این حادثه کم خطر نخواهد بود.

برای تشخیص ماهیت پلی آمیدی یا PVC بودن تیغه  نیاز به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی نیز ندارد، کافی است تیغه را در معرض شعله مستقیم قرار دهید، ممکن است تیغه مشتعل شود یا  دودی با بوی نایلون سوخته مننتشر کند، در این صورت تیغه مورد نظر از جنس PVC می باشد، در غیر این صورت به احتمال زیاد تیغه شما پلی آمید می باشد.

صفحه اینستاگرامی آذرتاش را دنبال کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *